Obawy i uprzedzenia
Wiele współczesnych par traktuje pieszczoty oralne jak integralną i całkowicie naturalną część miłosnego współżycia, zaś niektórym partnerom właśnie one sprawiają najwięcej rozkoszy. Praktyki oralne od zarania dziejów stanowiły alternatywną formę seksualnej aktywności, o czym zaświadczają najstarsze teksty poświęcone ars amandi, a wśród nich słynna Kamasutra. Pomimo to wiele kręgów kulturowych na przestrzeni wieków widziało w tym wyraz seksualnego zboczenia. W początkach naszego stulecia próby narzucenia tej formy kontaktów współmałżonkowi stanowiły podstawę do orzeczenia rozwodu.
Współczesne badania dowodzą, iż większość osób aktywnych seksualnie w pewnym momencie swego życia stosowało pieszczoty oralne w swych związkach, choć statystyki wyraźnie wskazują, iż wyżej cenią je panowie, którzy – znacznie częściej niż panie – umieszczają je na szczycie prywatnych list ulubionych praktyk seksualnych. Kto wie, może różnice w preferencjach przynajmniej częściowo wynikają z faktu, iż mężczyźni po prostu nie potrafią tak czule jak panie rozbudzać oralnymi pieszczotami pożądania i podniecenia partnerek.
Być może kobiety żywią więcej głębokich obaw co do atrakcyjnego zapachu, smaku i wyglądu swych zewnętrznych narządów płciowych. Sam pomysł ujęcia męskiego członka ustami budzi często naturalny strach przed uduszeniem, nie mówiąc już o odruchu obrzydzenia, jaki wzbudza myśl o ejakulacji w ustach i możliwości połknięcia męskiego nasienia.
Seks oralny jest normalną, zdrową i podniecającą aktywnością seksualną w intymnym związku dwojga ludzi. Jeśli jednak czujesz do niego niechęć, nie powinieneś (lub nie powinnaś) w żadnym wypadku czuć się gorszy, zacofany lub nienormalny. Będzie to zawsze decyzja głęboko osobista. Nigdy nie próbuj zbyt obcesowo nakłaniać, a także nie ulegaj presji partnera domagającego się obdarzenia go lub przyjmowania od niego pieszczot oralnych (ani jakiejkolwiek innej aktywności seksualnej) wobec jakiegokolwiek sprzeciwu. Nawet jeśli dawniej stosowaliście je z powodzeniem, obecnie jedno z was może nie mieć ochoty bądź nastroju na ich powtórzenie.
Okazywana przez partnerkę lub partnera niechęć lub zdecydowana odmowa uczestnictwa w praktykach oralnych może wynikać z przekonań moralnych lub religijnych. Nie musi być zatem wyrazem odrzucenia czy braku akceptacji twojej osoby. Seksualność każdego z nas ograniczają naturalne granice, i o ile niektórym parom w atmosferze ciepła, bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania udaje się pokonać wszystkie lub przynajmniej większość zahamowań, niektórzy ludzie po prostu czują się lepiej w ustalonym schemacie.
Porozmawiajcie ze sobą szczerze o spornych sprawach, uprzedzeniach i obiekcjach, bowiem bez właściwego zrozumienia i akceptacji ważnych w życiu partnera zasad nie sposób wyobrazić sobie udanego i pełnego harmonijnej intymności związku. Niektóre osoby, zwłaszcza płci żeńskiej, godzą się na praktyki seksu oralnego jedynie wobec partnera darzonego głęboką miłością i tylko wówczas, gdy wierzą w siłę łączącej z nim więzi. Gdy związek daje poczucie pewnego i bezpiecznego oparcia, pieszczoty oralne zaczynają sprawiać coraz więcej satysfakcji i radości. Potwierdza to starą regułę, iż cierpliwość często bywa nagradzana.
Wiele uprzedzeń wobec seksu oralnego wynika z irracjonalnych lęków, nieporozumień czy zwykłej niewiedzy. Bywa on ciągle odbierany jako coś „nieczystego” lub wręcz szkodliwego, ponieważ same narządy płciowe traktowane są często jako coś paskudnego, pachnącego i smakującego bardzo nieprzyjemnie. Takie obawy rozprasza skutecznie odrobina rzetelnej wiedzy, zrozumienia i wsparcia ze strony partnera. Zahamowania, niepokoje i fobie można złagodzić czytając poradniki seksualne lub zasięgając rady dobrego specjalisty.
Kiedy unikać seksu oralnego:
Jeśli macie wątpliwości co do zdrowia któregokolwiek z was, lub wiecie o dotychczasowych doświadczeniach seksualnych partnera, podczas fellatio nie zapomnijcie o prezerwatywie, zaś wykonując cunnilingus – zabezpieczcie się specjalną błoną. Bezwzględnie powstrzymajcie się od praktyk oralnych w przypadku opryszczki ust lub narządów płciowych oraz jakiejkolwiek innej infekcji lub zakażenia którąkolwiek z chorób przenoszonych drogą płciową, aż do całkowitego wyleczenia schorzenia. Odradza się pieszczot oralnych podczas menstruacji z uwagi na ryzyko przeniesienia infekcji za pośrednictwem krwi.
Higiena intymna:
Choć przed każdym intymnym kontaktem seksualnym mężczyzna, jak i kobieta powinni szczególnie zadbać o czystość i higienę swych ciał, nie ma żadnego powodu, by narządy płciowe kojarzyły się nam z czymś brudnym, objętym tabu, czy miejscem w jakiś irracjonalny sposób nieczystym tylko dlatego, że znajdują się „gdzieś tam u dołu”. Przyjemna kąpiel, a nawet wesołe, wzajemne pucowanie tej strefy pod prysznicem poprzedzającym miłosny seans, całkowicie wystarczy. Przed każdym intymnym kontaktem należy zadbać o czystość okolić odbytu, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu ewentualnej infekcji lub zakażeniu chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli zauważysz na narządach płciowych wykwity, oznaki podrażnienia, ranki lub otarcia – powstrzymaj się od wszelkich związanych z nimi aktywności seksualnych i poszukaj pomocy medycznej.
Najnowsze komentarze